Product Info for Koehler Instrument Reid VAP. Pressure BTH4UNIT115 K11450
Constant temperature water baths designed for Reid Vapor Pressure determinations of liquid petroleum products and liquefied petroleum gases (LPG). Immerses vapor pressure apparatus at the proper depth per ASTM specifications. Controls bath temperature with ±0.1°C (±0.2°F) precision. Microprocessor PID control provides quick temperature stabilization without overshoot, and bath is protected by an over-temperature control circuit that interrupts power should bath temperature exceed programmed cutoff point. Dual LED displays provide actual and set-point temperature values in °C/°F format. Double wall construction with fiberglass insulated stainless steel tank. A sturdy 25mm (1") flange permits flush-mounted bench top installation for easy access to bath interior. Built-in holders suspend test cylinders at the required depth. Equipped with overflow stand pipe/drain.
Specifications for Koehler Instrument Reid VAP. Pressure BTH4UNIT115 K11450:
| Electrical: | 115V |
| Koehler No.: | K11450 |
| Unit: | Each |
| Properties: | |
| Capacity: | 1 to 4 vapor pressure apparatus, one-opening or two-opening type |
| Temperature Control Stability: | ±0.1°C (±0.2°F) |
| Maximum Temperature: | 100°C (212°F) |
| Bath Medium: | 51.9 L (13.7 gal.) water |
| Electrical Requirements: | 115V, 50/60Hz, Single Phase, 18.8A |
| Dimensions: | 38.1L x 38.1W x 91.5H cm (15 x 15 x 36") |