



Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Thermo Fisher Scientific Refrigerator Bld Bnk +4c 4.9ft REB404-A is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Laboratory cooling equipment accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Thermo Fisher Scientific Refrigerator Bld Bnk +4c 4.9ft REB404-A
Blood Bank Refrigerator Designed to meet AABB ANRC and FDA standards for storage of whole blood and blood components. Uses field-proven refrigeration systems and the IntrLogic microprocessor control alarm and monitor system. Stores blood from 1 to 8degreeC. Capacity: 133L.![]()
Specifications for Thermo Fisher Scientific Refrigerator Bld Bnk +4c 4.9ft REB404-A:
| Catalog number: | 14002-936 |
| Type: | INST/EQUIP 1500+ |
| Electrical: | 115V, 60Hz |
| Volume: | 142 L (5 cu. ft.) |
| Exterior Dimensions: | 85H x 66D x 61W cm (333/8 x 26 x 24") |
| Interior Dimensions: | 51H x 51D x 51W cm (20 x 20 x 20") |
| Door Type: | Single |
| No. of Drawers/Blood Bags: | 2/48 |
| Amps/Breaker: | 8/15 |
| Shipping Weight: | 96 kg (212 lbs.) |
| Supplier No.: | REB404-A |
Package Contents:
- Thermo Fisher Scientific Refrigerator Bld Bnk +4c 4.9ft REB404-A / 14002-936










