



Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Thermo Scientific General Purpose Undercounter Refrigerator is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the General purpose refrigerators or refrigerator freezers yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Thermo Scientific General Purpose Undercounter Refrigerator
This undercounter refrigerator keeps critical samples close to the workplace without the worry of temperature variations. Refrigerator has excellent temperature stability (°Ñ ensuring no region of the cabinet can reach zero degrees/freezing), heat rejection and noise levels. Features a non-invasive auto defrost mechanism and low energy consumption. Refrigerator is compatible with Pyxis adapters and remote wireless monitoring solutions.![]()
Specifications for General Purpose Undercounter Refrigerator:
| Volume: | 5.4 cu. ft. |
| Temperature Range: | 2C to 10C |
| Number of Shelves: | 2 |
| Defrost: | Automatic |
| Door: | Solid |
| Lockable: | Yes |
| Exterior Dimensions: | 24W x 27.5D x 34.6H in |
| Weight: | 160lb |
| Power: | 115V, 60Hz |
Features of General Purpose Undercounter Refrigerator:
- Positive locking door latch
- Hospital grade plugs
- Stainless steel interior
- Digital temperature display
- Standard 1""(25 mm) access port
- Designed to meet JCAHO guidelines
- Temperature range of 2° to 10°C, preset to 4°C
Package Contents:
- Thermo Scientific General Purpose Undercounter Refrigerator
















