



Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately UNICO Colpo-Master I Colposcope with Articulating Arm is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Laboratory Instruments yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for UNICO Colpo-Master I Colposcope with Articulating Arm
UNICO Colpo-Master I Colposcope with Articulating Arm CS-103 / CS-105 Series offers incredible optical clarity you have to see to believe! Ideal for medical and clinical practice, the UNICO Colpo-Master I Colposcope features continuous zoom magnification from 4x to 27x and sharp focusing for crisp 3-D colposcopy imaging. The colposcope comes with optional binocular head or camera-ready trinocular head, both featuring continuous zoom magnification range of 4 to 27x with 20x eyepieces, with a field of view (FOV) range from 58.5mm at 4x to 8.5mm at 27x. Dual diopters allow the user to independently focus each eyepiece to adjust for the natural vision differential between eyes to eliminate eye strain. The laboratory instrument features a rock-steady suspension arm. To make head positioning easy, the base comes standard with locking casters and stainless steel handlebars. This UNICO lab instrument holds an optional super-bright LED bulb that powers the fiber optic illumination, complete with variable intensity rheostat providing ample light for any application. The illumination system includes a built-in flip-down green filter. The UNICO Colpo-Master 1 Colposcope is backed by a 7 Year Limited Warranty from UNICO (1 year on electrical system, excludes bulbs and fuses.)![]()
We are an authorized dealer for a vast range of lab equipment from UNICO. From cuvettes and lab software to Centrifuges, colposcopes and other laboratory instruments, Microscopes, Spectrophotometers and more, we bring you the best laboratory equipment at the best prices. We carry a wide selection of scientific instruments, lab glassware and more, for when you've got to upgrade the apparatus of your research lab. We have all the microscope parts and microscope accessories you need for research, lab and clinical work. We can also help you keep your shelves well stocked with medical equipment from test tubes to microscope slides and more. All items in our store are backed by our 100% satisfaction guarantee, and items over $49 quality for free shipping. Our on-staff product experts are available to answer your questions about any product we sell, and our professional customer service staff will ensure that your buying experience is a pleasure.
Specifications for UNICO Colpo-Master 1 Colposcope with Articulated Arm:
| Head: | Binocular or Camera-Ready Trinocular with C-Mount |
| Type of Stands: | Flex-arm suspension stand (3 and 5 legged bases) |
| Optical system: | Continuous zoom with zoom ratio 1:6.7 (0.67x - 4.5x) |
| Magnification Range: | 3.9x - 27x |
| Eyepieces: | 20x Extra-widefield, 11.5mm, with Diopter |
| Field of View (FOV): | 58.5 mm at 3.9x to 8.5 mm at 27x |
| Working Distance: | 298 mm (11.75") |
| Inclination of Head: | 45-90 degrees, adjustable |
| Interpupillary Distance: | 55mm - 75mm |
Features of UNICO Colpo-Master 1 Colposcope:
- Dual diopters allow user to independently focus each eyepiece to adjust for the natural vision differential between eyes for viewing comfort
- Sturdy, 3- or 5-legged base with low center of gravity increases stability
- EZ-Roll locking casters provide smooth gliding movement between exam rooms.
- Articulating arm provides flexibility and rock-steady instrument support
- Optional Super bright Quartz Halogen bulb powers the fiber optic illumination system with variable intensity
- Video options available, trinocular version with built-in C-Mount Camera adapter
Package contents:
- The UNICO Colpo-Master 1 Colposcope includes:
- UNICO Colpo-Master 1 Colposcope
- Rolling Base and post with articulated arm
- Handlebar
- Dust cover
- Power cord
- Manual
- Tool kit


