



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Bookcase Steel 34x84 Lgy ALESB628434LG has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Bookcases yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Bookcase Steel 34x84 Lgy ALESB628434LG
BookcaseSteel34X84Lgy Alera Steel Bookcase 6 Shelves 34-1/2W X 13D X 84H Light Gray![]()
Specifications for United Stationers Bookcase Steel 34x84 Lgy ALESB628434LG:
| Catalog number: | 500002-934 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| No. of Shelves: | 6 |
| Height: | 84 " |
| Depth: | 13 " |
| Material: | Steel |
| Width: | 34 1/2 " |
| Color: | Light Gray |
| Adjustability: | 5 Adjustable Shelves (At Assembly) |
| Back Finish: | Light Gray |
| Compliance, Standards: | GREENGUARD Children & Schools Certified, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Global Product Type: | Shelving Units/Bookcases-Bookcases |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Total Recycled Content Percent: | 0 % |
| Supplier No.: | ALESB628434LG |
Package Contents:
- United Stationers Bookcase Steel 34x84 Lgy ALESB628434LG / 500002-934