



Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately United Stationers Cart 3 Shelf Sloped Slv BDY54143 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Laboratory Storage yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Cart 3 Shelf Sloped Slv BDY54143
Cart3 ShelfSlopedSlv Buddy Products Sloped 3-Shelf Book Cart 26 X 16 X 41-1/2 Silver![]()
Specifications for United Stationers Cart 3 Shelf Sloped Slv BDY54143:
| Catalog number: | Â 500004-341 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| No. of Shelves: | Â 3 |
| Height: | Â 41 1/2 " |
| Depth: | Â 16 " |
| Material: | Â Steel |
| Width: | Â 26 " |
| Color: | Â Silver |
| Adjustability: | Â Shelf Dividers |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Â Four 4" Casters |
| Global Product Type: | Â Carts & Stands-Book |
| Handle Type: | Â Loop |
| Height Between Shelves: | Â 12" |
| No. of Handles: | Â 2 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 30 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Shelf Type: | Â Fixed, Slanted |
| Total Recycled Content Percent: | Â 30 % |
| Supplier No.: | Â BDY54143 |
Package Contents:
- United Stationers Cart 3 Shelf Sloped Slv BDY54143 / 500004-341























