



Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately United Stationers Cart Book Slant Shelf Bk BREBOOV5RN is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Laboratory Storage yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Cart Book Slant Shelf Bk BREBOOV5RN
CartBookSlant ShelfBk Bretford Steel Slant Shelf Double-Sided Book Cart 500Lbs 28 X 18 X 32-1/4 Raven Black![]()
Specifications for United Stationers Cart Book Slant Shelf Bk BREBOOV5RN:
| Catalog number: | Â 500004-380 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| No. of Shelves: | Â 4 |
| Height: | Â 32 1/4 " |
| Depth: | Â 18 " |
| Material: | Â Steel |
| Width: | Â 28 " |
| Color: | Â Raven Black |
| Finish: | Â Powder Coated |
| Capacity (text): | Â Capacity: 500 lbs. |
| Carts and Stands Special Features: | Â Four-Shelf Cart |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Â Four 4" Twin-Wheel Casters (2 Locking) |
| Caster/Wheel Material: | Â Plastic |
| Compliance, Standards: |  GREENGUARD Indoor Air Quality Certified® |
| Global Product Type: | Â Carts & Stands-Book |
| Handle Type: | Â Loop |
| Height Between Shelves: | Â 13" |
| No. of Handles: | Â 2 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 30 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Shelf Type: | Â Fixed, Slanted |
| Total Recycled Content Percent: | Â 30 % |
| Supplier No.: | Â BREBOOV5RN |
Package Contents:
- United Stationers Cart Book Slant Shelf Bk BREBOOV5RN / 500004-380























