



Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately United Stationers Cart Book Three Shelf Bk BREBOO327RN is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Laboratory Storage yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Cart Book Three Shelf Bk BREBOO327RN
CartBookThree ShelfBk Bretford Single-Sided 3-Shelf Book & Utility Cart 27 X 14 X 43 Raven Black![]()
Specifications for United Stationers Cart Book Three Shelf Bk BREBOO327RN:
| Catalog number: | Â 500004-381 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| No. of Shelves: | Â 3 |
| Height: | Â 44 " |
| Depth: | Â 14 " |
| Material: | Â All-Steel Construction |
| Width: | Â 26 " |
| Color: | Â Raven Black |
| Finish: | Â Powder Coated |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Â Four Casters (2 Locking) |
| Compliance, Standards: |  GREENGUARD Indoor Air Quality Certified® |
| Global Product Type: | Â Carts & Stands-Shelf Cart |
| Handle Type: | Â Rounded |
| Height Between Shelves: | Â 13" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 30 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Total Recycled Content Percent: | Â 30 % |
| Supplier No.: | Â BREBOO327RN |
Package Contents:
- United Stationers Cart Book Three Shelf Bk BREBOO327RN / 500004-381























