



Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately United Stationers Cart Mail 39.25x18x38.5 FEL40912 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Laboratory Storage yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Cart Mail 39.25x18x38.5 FEL40912
CartMail39.25X18X38.5 Fellowes Wire Mail Cart 22-1/4 X 38-1/2 X 39-1/4 Chrome![]()
Specifications for United Stationers Cart Mail 39.25x18x38.5 FEL40912:
| Catalog number: | Â 500004-507 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Shelf Dimensions: | Â Bottom Basket"17w x 30d x 7h, Top Basket"17w x 30d x 10h |
| For Use With: | Â Folders, Packages |
| Height: | Â 39 1/4 " |
| Depth: | Â 38 1/2 " |
| Material: | Â Heavy-Duty Steel Wire Tubing |
| Width: | Â 22 1/4 " |
| Color: | Â Chrome |
| Finish: | Â Chrome-Plated |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Â Four 4" Front Swivel Casters, 10" Rear Wheels |
| Global Product Type: | Â Carts & Stands-Shelf Cart |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Total Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Supplier No.: | Â FEL40912 |
Package Contents:
- United Stationers Cart Mail 39.25x18x38.5 FEL40912 / 500004-507























