



Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately United Stationers Cart Steel Mini Mail FEL40924 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Laboratory Storage yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Cart Steel Mini Mail FEL40924
CartSteel Mini Mail Fellowes Steel Mail Cart 75-Folder Capacity 20-1/2 X 26 X 39-1/4 Dove Gray![]()
Specifications for United Stationers Cart Steel Mini Mail FEL40924:
| Catalog number: | Â 500004-556 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Shelf Dimensions: | Â Top Basket and Bottom Basket"16w x 18d x 5h |
| For Use With: | Â Folders, Packages |
| Height: | Â 39 " |
| Depth: | Â 26 " |
| Material: | Â Steel |
| Width: | Â 20 " |
| Color: | Â Dove Gray |
| Capacity (text): | Â 75-Folder Capacity |
| Capacity (Weight): | Â 200 lbs. |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Â Four 4" Front Swivel Casters, 10" Semi-Pneumatic Rear Wheels |
| Global Product Type: | Â Carts & Stands-Shelf Cart |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Total Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Supplier No.: | Â FEL40924 |
Package Contents:
- United Stationers Cart Steel Mini Mail FEL40924 / 500004-556























