



Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately United Stationers Case Binding 8.5x11sh Ltr GLWB50BC is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Laboratory Storage yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Case Binding 8.5x11sh Ltr GLWB50BC
CaseBinding8.5X11ShLtr Globe-Weis Recycled Fiberboard Binding Case 8-1/2 X 11 2-1/2In Capacity Kraft![]()
Specifications for United Stationers Case Binding 8.5x11sh Ltr GLWB50BC:
| Catalog number: | Â 500004-780 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Material: | Â Fiberboard |
| Color: | Â Kraft |
| Binder Sheet Size: | Â 11 x 8 1/2 |
| Binder Style: | Â Non-View |
| Capacity Range (") Max: | Â 2 1/2" |
| Capacity Range (") Min: | Â 0" |
| Center To Center: | Â 2 3/4" |
| Fastener Style: | Â Arch Ring |
| Global Product Type: | Â Binders-Ring Binder |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 90 % |
| Sheet Capacity: | Â 425 |
| Total Recycled Content Percent: | Â 100 % |
| Supplier No.: | Â GLWB50BC |
Package Contents:
- United Stationers Case Binding 8.5x11sh Ltr GLWB50BC / 500004-780























