



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Chair Armchair Bk GLB1953 has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Chair Armchair Bk GLB1953
ChairArmchairBk Global Tye Mesh Management Series Arm Chair W/Cantilever Base Black![]()
Specifications for United Stationers Chair Armchair Bk GLB1953:
| Catalog number: | 500005-045 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Arm Adjustability: | Fixed |
| Arm Color: | Black |
| Arm Material(s): | Self-Skinned Urethane |
| Arm Style: | T-Bar |
| Arms Included: | Yes |
| Back Height Maximum Nom: | 18" |
| Back Material(s): | Mock Leather Trim, Synthetic Air-Flow Mesh Fabric |
| Back Width Maximum: | 19 1/2" |
| Base/Frame Color/Finish: | Black |
| Base/Frame Material(s): | Injection Molded |
| Base/Leg Type: | Cantilevered |
| Compliance, Standards: | GREENGUARD Indoor Air Quality Certified®, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Global Product Type: | Chairs/Stools-Chairs without Casters |
| Overall Depth Maximum: | 23" |
| Overall Height Maximum: | 36" |
| Overall Width Maximum: | 24 1/2" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 10 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Recommended Applications: | Task, Multi-Task & Task Intensive |
| Seat Depth Maximum: | 19" |
| Seat Height Maximum: | 18" |
| Seat Material(s): | Mock Leather |
| Seat Width Maximum: | 21" |
| Seat/Back Color(s): | Black |
| Series Name: | Global Tye™ Series |
| Total Recycled Content Percent: | 10 % |
| Weight Capacity (text): | Supports up to 275 lbs. |
| Supplier No.: | GLB1953 |
Package Contents:
- United Stationers Chair Armchair Bk GLB1953 / 500005-045






