



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Chair Big & Tall Guest Be SAF3492BU has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Chair Big & Tall Guest Be SAF3492BU
ChairBig & Tall GuestBe Safco Guest Chair Big & Tall Blue![]()
Specifications for United Stationers Chair Big & Tall Guest Be SAF3492BU:
| Catalog number: | 500005-053 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Arm Color: | Black |
| Arm Height From Seat: | 7 1/2" |
| Arm Style: | Loop |
| Arms Included: | Yes |
| Back Height Maximum Nom: | 19 1/2" |
| Back Material(s): | 100% Polyester |
| Back Width Maximum: | 22 1/2" |
| Base/Frame Color/Finish: | Black |
| Base/Frame Material(s): | Steel |
| Base/Leg Type: | Sled |
| Compliance, Standards: | Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards, GREENGUARD Indoor Air Quality Certified® |
| Distance Between Arms: | 23 1/4" |
| Global Product Type: | Chairs/Stools-Chairs without Casters |
| Overall Depth Maximum: | 29 1/2" |
| Overall Height Maximum: | 36" |
| Overall Width Maximum: | 27 1/4" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Recommended Applications: | Big/Tall |
| Seat Depth Maximum: | 20 1/2" |
| Seat Height Maximum: | 19 1/2" |
| Seat Material(s): | 100% Polyester |
| Seat Width Maximum: | 23" |
| Seat/Back Color(s): | Blue |
| Series Name: | Safco® Uber™ Big & Tall Series |
| Total Recycled Content Percent: | 0 % |
| Weight Capacity (text): | Supports up to 500 lbs. |
| Supplier No.: | SAF3492BU |
Package Contents:
- United Stationers Chair Big & Tall Guest Be SAF3492BU / 500005-053






