



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Chair Evry-dy Be/bk HON7901AB90T has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Chair Evry-dy Be/bk HON7901AB90T
ChairEvry-DyBe/Bk Hon Every-Day Series Swivel-Back Pivot Task Chair Olefin Fabric Blue![]()
Specifications for United Stationers Chair Evry-dy Be/bk HON7901AB90T:
| Catalog number: | 500005-097 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| For Use With: | Optional height and width adjustable arms HON-HW103T available |
| Wheel Tread: | Hard |
| Arms Included: | No |
| Back Height Maximum Nom: | 16" |
| Back Material(s): | 100% Olefin |
| Back Width Maximum: | 17 1/2" |
| Base/Frame Color/Finish: | Black |
| Base/Frame Material(s): | Metal |
| Base/Leg Type: | 5-Star |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Casters |
| Compliance, Standards: | Scientific Certification Systems (SCS) Certified Indoor Advantage™ Gold, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Disclaimer Statement(s): | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Features and Functions: | 360° Swivel, Back Height Adjustment, Pneumatic Seat Height Adjustment |
| Global Product Type: | Chairs/Stools-Chairs with Casters |
| No. of Casters/Glides/Wheels: | 5 |
| Overall Depth Maximum: | 27" |
| Overall Height Maximum: | 38 1/2" |
| Overall Height Minimum: | 33 1/2" |
| Overall Width Maximum: | 25" |
| Recommended Applications: | Task, Multi-Task & Task Intensive |
| Seat Depth Maximum: | 18 1/4" |
| Seat Depth Minimum: | 15 3/4" |
| Seat Height Maximum: | 21 1/4" |
| Seat Height Minimum: | 16 1/4" |
| Seat Material(s): | 100% Olefin |
| Seat Width Maximum: | 20 1/2" |
| Seat/Back Color(s): | Blue |
| Series Name: | HON® The Every-Day® Series |
| Total Recycled Content Percent: | 36 % |
| Upholstery Color: | Blue |
| Weight Capacity (text): | Supports up to 250 lbs. |
| Supplier No.: | HON7901AB90T |
Package Contents:
- United Stationers Chair Evry-dy Be/bk HON7901AB90T / 500005-097






