



Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately United Stationers Chair Extended Height Bk SAF7084BL is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Chair Extended Height Bk SAF7084BL
ChairExtended HeightBk Safco Apprentice Ii Extended Height Chair Black Vinyl![]()
Specifications for United Stationers Chair Extended Height Bk SAF7084BL:
| Catalog number: | 500005-173 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Arms Included: | No |
| Back Height Maximum Nom: | 19" |
| Back Material(s): | Vinyl |
| Back Width Maximum: | 18 1/2" |
| Base/Frame Color/Finish: | Black |
| Base/Frame Material(s): | Molded Nylon |
| Base/Leg Type: | 5-Star |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Dual-Wheel Hooded Casters |
| Caster/Wheel Size: | 2" |
| Compliance, Standards: | Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards, GREENGUARD Indoor Air Quality Certified® |
| Disclaimer Statement(s): | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Features and Functions: | Back Height Adjustment, Pneumatic Seat Height Adjustment |
| Global Product Type: | Chairs/Stools-Stools with Casters |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Recommended Applications: | Drafting, Warehouse/Industrial |
| Seat Depth Maximum: | 19" |
| Seat Height Maximum: | 32" |
| Seat Height Minimum: | 22" |
| Seat Material(s): | Vinyl |
| Seat Width Maximum: | 20 1/2" |
| Seat/Back Color(s): | Black |
| Total Recycled Content Percent: | 0 % |
| Weight Capacity (text): | Supports up to 250 lbs. |
| Supplier No.: | SAF7084BL |
Package Contents:
- United Stationers Chair Extended Height Bk SAF7084BL / 500005-173






