



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Chair Guest W/arms Bk HON4706AB10T has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Chair Guest W/arms Bk HON4706AB10T
ChairGuestW/ArmsBk Hon 4700 Series Mobius Guest Chair Cantilever Base Black Olefin Fabric![]()
Specifications for United Stationers Chair Guest W/arms Bk HON4706AB10T:
| Catalog number: | 500005-333 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Arm Color: | Black |
| Arm Style: | Soft Loop |
| Arms Included: | Yes |
| Back Height Maximum Nom: | 17" |
| Back Material(s): | 100% Olefin, Polymer |
| Back Width Maximum: | 21" |
| Base/Frame Color/Finish: | Black |
| Base/Frame Material(s): | Steel |
| Base/Leg Type: | Cantilevered |
| Compliance, Standards: | Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Distance Between Arms: | 19" |
| Global Product Type: | Chairs/Stools-Chairs without Casters |
| Overall Depth Maximum: | 26 1/2" |
| Overall Height Maximum: | 35" |
| Overall Width Maximum: | 25 1/2" |
| Recommended Applications: | General Office, Guest |
| Seat Depth Maximum: | 19 1/4" |
| Seat Height Maximum: | 18 3/4" |
| Seat Material(s): | 100% Olefin, Polymer |
| Seat Width Maximum: | 20 1/4" |
| Seat/Back Color(s): | Black |
| Series Name: | HON® 4700 Series Mobius® |
| Total Recycled Content Percent: | 38 % |
| Upholstery Color: | Black |
| Weight Capacity (text): | Supports up to 250 lbs. |
| Supplier No.: | HON4706AB10T |
Package Contents:
- United Stationers Chair Guest W/arms Bk HON4706AB10T / 500005-333






