



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Chair Hi Bck Tilter Bk GLB4736BKPB09 has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Chair Hi Bck Tilter Bk GLB4736BKPB09
ChairHi Bck TilterBk Global Commerce Series High-Back Swivel/Tilt Chair Asphalt Black Fabric![]()
Specifications for United Stationers Chair Hi Bck Tilter Bk GLB4736BKPB09:
| Catalog number: | 500005-385 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Quantity: | 1 each |
| Wheel Tread: | Hard |
| Arm Color: | Asphalt Black |
| Arm Style: | Curved |
| Arms Included: | Yes |
| Back Height Maximum Nom: | 23 3/4" |
| Back Material(s): | 100% Polypropylene |
| Back Width Maximum: | 21 1/4" |
| Base/Frame Color/Finish: | Black |
| Base/Frame Material(s): | Injection Molded |
| Base/Leg Type: | 5-Star |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Casters |
| Chair/Stool Special Features: | Powder Coated Epoxy Finish on Frame |
| Compliance, Standards: | GREENGUARD Indoor Air Quality Certified®, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Disclaimer Statement(s): | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Features and Functions: | 360° Swivel, Pneumatic Seat Height Adjustment, Tilt, Tilt Lock, Tilt Tension |
| Global Product Type: | Chairs/Stools-Chairs with Casters |
| Overall Depth Maximum: | 28" |
| Overall Height Maximum: | 43 1/2" |
| Overall Height Minimum: | 39 1/2" |
| Overall Width Maximum: | 24 3/4" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 10 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Recommended Applications: | General Office |
| Seat Depth Maximum: | 19 1/2" |
| Seat Height Maximum: | 21 1/2" |
| Seat Height Minimum: | 17 1/2" |
| Seat Material(s): | 100% Polypropylene |
| Seat Width Maximum: | 21 1/4" |
| Seat/Back Color(s): | Asphalt Black |
| Series Name: | Global Commerce™ Series |
| Total Recycled Content Percent: | 10 % |
| Weight Capacity (text): | Supports up to 275 lbs. |
| Supplier No.: | GLB4736BKPB09 |
Package Contents:
- United Stationers Chair Hi Bck Tilter Bk GLB4736BKPB09 / 500005-385






