



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Chair High Back Tilt Mbe GLB53804BKJN01 has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Chair High Back Tilt Mbe GLB53804BKJN01
ChairHigh Back TiltMbe Global Max Series High Back Pneumatic Tilt Chair Midnight Blue Fabric Black Frame![]()
Specifications for United Stationers Chair High Back Tilt Mbe GLB53804BKJN01:
| Catalog number: | 500005-433 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Quantity: | 1 each |
| Arm Adjustability: | Fixed |
| Arm Color: | Black |
| Arm Material(s): | Steel |
| Arm Style: | Loop |
| Arms Included: | Yes |
| Back Height Maximum Nom: | 22" |
| Back Material(s): | 100% Polyester |
| Back Width Maximum: | 21" |
| Base/Frame Color/Finish: | Black |
| Base/Frame Material(s): | Steel |
| Base/Leg Type: | 5-Star Spider |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Casters |
| Compliance, Standards: | GREENGUARD Indoor Air Quality Certified®, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Disclaimer Statement(s): | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Features and Functions: | 360° Swivel, Pneumatic Seat Height Adjustment, Tilt, Tilt Lock, Tilt Tension |
| Global Product Type: | Chairs/Stools-Chairs with Casters |
| Overall Depth Maximum: | 25 1/2" |
| Overall Height Maximum: | 45" |
| Overall Width Maximum: | 25 1/2" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 10 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Recommended Applications: | General Office, Task, Multi-Task & Task Intensive |
| Seat Depth Maximum: | 18" |
| Seat Height Maximum: | 21" |
| Seat Height Minimum: | 17" |
| Seat Material(s): | 100% Polyester |
| Seat Width Maximum: | 21 1/2" |
| Seat/Back Color(s): | Midnite Blue |
| Series Name: | Global Max™ Series |
| Supplier No.: | GLB53804BKJN01 |
Package Contents:
- United Stationers Chair High Back Tilt Mbe GLB53804BKJN01 / 500005-433






