



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Chair Low-bk Tilt Pneu Gy GLB4561BKIM11 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
ChairLow-BkTiltPneuGy Global Enterprise Management Series High-Back Swivel/Tilt Chair Gray![]()
| Catalog number: | Â 500005-476 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Quantity: | Â 1 each |
| Arm Adjustability: | Â Fixed |
| Arm Color: | Â Black |
| Arm Style: | Â Molded Curved Open Loop |
| Arms Included: | Â Yes |
| Back Height Maximum Nom: | Â 21" |
| Back Material(s): | Â 100% Olefin |
| Back Width Maximum: | Â 20" |
| Base/Frame Color/Finish: | Â Black |
| Base/Leg Type: | Â 5-Star |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Â Casters |
| Compliance, Standards: |  GREENGUARD Indoor Air Quality Certified®, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Disclaimer Statement(s): | Â Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Features and Functions: |  360° Swivel, Pneumatic Seat Height Adjustment, Tilt, Tilt Lock, Tilt Tension |
| Global Product Type: | Â Chairs/Stools-Chairs with Casters |
| Overall Depth Maximum: | Â 27" |
| Overall Height Maximum: | Â 41" |
| Overall Height Minimum: | Â 37" |
| Overall Width Maximum: | Â 24 1/2" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 10 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Recommended Applications: | Â Executive & Management, Task, Multi-Task & Task Intensive |
| Seat Depth Maximum: | Â 18 1/2" |
| Seat Material(s): | Â 100% Olefin |
| Seat Width Maximum: | Â 20 1/2" |
| Seat/Back Color(s): | Â Gray |
| Series Name: |  Global Enterprise® Series |
| Total Recycled Content Percent: | Â 10 % |
| Supplier No.: | Â GLB4561BKIM11 |