



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Chair Mid Back La HON4241BE19BC has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Chair Mid Back La HON4241BE19BC
ChairMid BackLa Hon Alaris 4240 Series Armless Mid-Back Swivel/Tilt Work Chair Lava![]()
Specifications for United Stationers Chair Mid Back La HON4241BE19BC:
| Catalog number: | 500005-549 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| For Use With: | Optional fixed height T-arms HON-4292C available, Optional height adjustable T-arms HON-4295C available |
| Wheel Tread: | Hard |
| Arms Included: | No |
| Back Height Maximum Nom: | 20 1/2" |
| Back Material(s): | 49% Acrylic, 51% Polyester |
| Back Width Maximum: | 19 1/4" |
| Base/Frame Color/Finish: | Titanium |
| Base/Frame Material(s): | Metal |
| Base/Leg Type: | 5-Star |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Casters |
| Compliance, Standards: | Scientific Certification Systems (SCS) Certified Indoor Advantage™ Gold, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Disclaimer Statement(s): | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Features and Functions: | 360° Swivel, Hip Pivot Motion, Pneumatic Seat Height Adjustment, Tilt Lock |
| Global Product Type: | Chairs/Stools-Chairs with Casters |
| No. of Casters/Glides/Wheels: | 5 |
| Overall Depth Maximum: | 26 1/4" |
| Overall Height Maximum: | 40 3/4" |
| Overall Height Minimum: | 35 1/2" |
| Overall Width Maximum: | 26 1/4" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 46 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 1 % |
| Recommended Applications: | Task, Multi-Task & Task Intensive |
| Seat Depth Maximum: | 17 3/4" |
| Seat Height Maximum: | 21 3/4" |
| Seat Height Minimum: | 16 1/2" |
| Seat Material(s): | 49% Acrylic, 51% Polyester |
| Seat Width Maximum: | 20 1/2" |
| Seat/Back Color(s): | Lava |
| Series Name: | HON® Alaris™ 4240 Series |
| Total Recycled Content Percent: | 47 % |
| Upholstery Color: | Lava |
| Weight Capacity (text): | Supports up to 250 lbs. |
| Supplier No.: | HON4241BE19BC |
Package Contents:
- United Stationers Chair Mid Back La HON4241BE19BC / 500005-549






