



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Chair Stacking By Ct4 ALESC67FA30B has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Chair Stacking By Ct4 ALESC67FA30B
ChairStackingBy Alera Reception-Style Stacking Chairs W/Burgundy Fabric Upholstery 4/Carton![]()
Specifications for United Stationers Chair Stacking By Ct4 ALESC67FA30B:
| Catalog number: | 500005-785 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Quantity: | 4 per carton |
| Arms Included: | No |
| Back Height Maximum Nom: | 11 1/2" |
| Back Material(s): | 100% Acrylic |
| Back Width Maximum: | 19 3/4" |
| Base/Frame Color/Finish: | Black |
| Base/Frame Material(s): | Metal |
| Base/Leg Type: | Straight Legs |
| Compliance, Standards: | GREENGUARD Indoor Air Quality Certified®, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Global Product Type: | Chairs/Stools-Stacking |
| Overall Depth Maximum: | 21" |
| Overall Height Maximum: | 30 1/4" |
| Overall Width Maximum: | 19 3/4" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 5 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 25 % |
| Seat Depth Maximum: | 16.33" |
| Seat Height Maximum: | 18 3/4" |
| Seat Material(s): | 100% Acrylic |
| Seat Width Maximum: | 18.900" |
| Seat/Back Color(s): | Burgundy |
| Series Name: | Alera® Continental Series |
| Storage Capability: | Stackable up to 12 high |
| Total Recycled Content Percent: | 30 % |
| Weight Capacity (text): | Supports up to 250 lbs. |
| Supplier No.: | ALESC67FA30B |
Package Contents:
- United Stationers Chair Stacking By Ct4 ALESC67FA30B / 500005-785






