



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Chair Task Swvl/adj Be ALEIN48AFA20B has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Chair Task Swvl/adj Be ALEIN48AFA20B
ChairTaskSwvl/AdjBe Alera Interval Series High-Performance Swivel/Tilt Task Chair Blue Fabric![]()
Specifications for United Stationers Chair Task Swvl/adj Be ALEIN48AFA20B:
| Catalog number: | 500005-962 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| For Use With: | Optional Adjustable T-Arms ALE-IN49AKA10B, Optional Adjustable T-Arms ALE-IN49AKC10B |
| Wheel Tread: | Hard |
| Arms Included: | No |
| Back Height Maximum Nom: | 17" |
| Back Height Minimum Nom: | 16" |
| Back Material(s): | 100% Acrylic |
| Back Width Maximum: | 17" |
| Base/Frame Color/Finish: | Black |
| Base/Frame Material(s): | Nylon |
| Base/Leg Type: | 5-Star |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Hooded Casters |
| Compliance, Standards: | GREENGUARD Indoor Air Quality Certified®, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Disclaimer Statement(s): | Optional Arms sold and shipped separately. Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Features and Functions: | 360° Swivel, Back Height Adjustment, Pneumatic Seat Height Adjustment, Posture Lock, Tilt, Tilt Lock, Tilt Tension |
| Global Product Type: | Chairs/Stools-Chairs with Casters |
| No. of Casters/Glides/Wheels: | 5 |
| Overall Depth Maximum: | 25 3/4" |
| Overall Height Maximum: | 38" |
| Overall Height Minimum: | 33" |
| Overall Width Maximum: | 19 1/2" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 5 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 25 % |
| Seat Depth Maximum: | 17 3/4" |
| Seat Height Maximum: | 21" |
| Seat Height Minimum: | 17" |
| Seat Material(s): | 100% Acrylic |
| Seat Width Maximum: | 19 1/2" |
| Seat/Back Color(s): | Blue |
| Series Name: | Alera® Interval Series |
| Total Recycled Content Percent: | 30 % |
| Weight Capacity (text): | Supports up to 225 lbs. |
| Supplier No.: | ALEIN48AFA20B |
Package Contents:
- United Stationers Chair Task Swvl/adj Be ALEIN48AFA20B / 500005-962






