



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Chairguestharvestbk HON2111CBE11 has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Chairguestharvestbk HON2111CBE11
Chair Guest Harvest Bk 2111 invitation series wood guest chair raven fabric/harvest![]()
Specifications for United Stationers Chairguestharvestbk HON2111CBE11:
| Catalog number: | 500043-000 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Quantity: | 1 each |
| Arm Color: | Harvest |
| Arm Material(s): | Hardwood |
| Arm Style: | Wide Sloping |
| Arms Included: | Yes |
| Back Height Maximum Nom: | 16" |
| Back Material(s): | 100% Olefin |
| Back Width Maximum: | 21" |
| Base/Frame Color/Finish: | Harvest |
| Base/Frame Material(s): | Hardwood Maple |
| Base/Leg Type: | 4 Legs |
| Compliance, Standards: | Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Distance Between Arms: | 18 7/8" |
| Global Product Type: | Chairs/Stools-Chairs without Casters |
| Overall Depth Maximum: | 18 1/2" |
| Overall Height Maximum: | 33 1/8" |
| Overall Width Maximum: | 18 7/8" |
| Recommended Applications: | Waiting Room, Lobby & Lounge |
| Seat Depth Maximum: | 17 1/2" |
| Seat Height Maximum: | 18 3/4" |
| Seat Material(s): | 100% Olefin |
| Seat Width Maximum: | 20" |
| Seat/Back Color(s): | Raven |
| Series Name: | HON® 2111 Invitation® Reception Series |
| Total Recycled Content Percent: | 45 % |
| Upholstery Color: | Raven |
| Weight Capacity (text): | Supports up to 250 lbs. |
| Supplier No.: | HON2111CBE11 |
Package Contents:
- United Stationers Chairguestharvestbk HON2111CBE11 / 500043-000






