



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Desk Dbl Ped 60x30 Bk ALESD216030BW is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Desk fixtures yourself to try and find the perfect replacement for you!
DeskDbl Ped 60X30Bk Alera Double Pedestal Steel Desk 60W X 30D X 29-1/2H Walnut/Black![]()
| Catalog number: | Â 500007-668 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| No. of Drawers: | Â 5 |
| Width: | Â 60 " |
| Compliance, Standards: | Â GREENGUARD Children & Schools Certified, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Corner/Edge Style: | Â Square Edge |
| Drawer Types: | Â Left: Box/File, Right: Box/File, Center |
| Frame Color/Finish: | Â Black |
| Frame Material: | Â Steel |
| Global Product Type: | Â Desks-Double Pedestal Desk |
| Maximum Depth: | Â 30" |
| Maximum Height: | Â 29 1/2" |
| No. of Pedestals: | Â 2 |
| Pedestal Type: | Â 3/4-Height, Locking |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Top Color/Finish: | Â Walnut |
| Top Material: | Â Woodgrain Laminate |
| Top Shape: | Â Rectangular |
| Total Recycled Content Percent: | Â 70 % |
| Supplier No.: | Â ALESD216030BW |