



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Desk Sgl Ped 72x36 Rt My HON10585RNN is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Desk fixtures yourself to try and find the perfect replacement for you!
DeskSgl Ped72X36RtMy Hon 10500 Series Right Pedestal Desk 72W X 36D X 29-1/2H Mahogany![]()
| Catalog number: | Â 500007-857 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| For Use With: |  HON® 10500 Series Return HON10516LNN |
| Height: | Â 29 1/2 " |
| No. of Drawers: | Â 2 |
| Depth: | Â 36 " |
| Width: | Â 72 " |
| Compliance, Standards: | Â Scientific Certification Systems (SCS) Certified Indoor Advantageâ„¢, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Corner/Edge Style: | Â Square Edge |
| Disclaimer Statement(s): | Â Desk and Return sold and shipped separately"ORDER BOTH. |
| Drawer Types: | Â Right: Box/File |
| Frame Color/Finish: | Â Mahogany |
| Frame Material: | Â Woodgrain Laminate |
| Global Product Type: | Â Desks-Single Right Pedestal Desk |
| No. of Pedestals: | Â 1 |
| Pedestal Type: | Â 3/4-Height, Locking, Right |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 3 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 77 % |
| Series Name: |  HON® 10500 Series |
| Top Color/Finish: | Â Mahogany |
| Top Material: | Â Thermally Fused Woodgrain Laminate |
| Top Shape: | Â Rectangular |
| Top Thickness: | Â 1 1/8" |
| Total Recycled Content Percent: | Â 80 % |
| Supplier No.: | Â HON10585RNN |