



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Desk Shell 72x36 My/ccl HON38934NS is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Desk fixtures yourself to try and find the perfect replacement for you!
DeskShell72X36My/Ccl Hon 38000 Series Desk Shell 72W X 36D X 29-1/2H Mahogany/Charcoal![]()
| Catalog number: | Â 500007-907 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| For Use With: |  HON® 38000 Series Bridge, Return, Credenza Shell, Peninsula and File Pedestals. |
| Height: | Â 29 1/2 " |
| Depth: | Â 36 " |
| Width: | Â 72 " |
| Compliance, Standards: | Â Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Corner/Edge Style: | Â Radius Edge |
| Frame Color/Finish: | Â Charcoal |
| Frame Material: | Â Metal |
| Global Product Type: | Â Desks-Desk Shell |
| Maximum Depth: | Â 36" |
| Maximum Height: | Â 29 1/2" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 37 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 1 % |
| Series Name: |  HON® 38000 Series |
| Top Color/Finish: | Â Mahogany |
| Top Material: | Â Steel-Reinforced High-Pressure Laminate |
| Top Shape: | Â Rectangular |
| Total Recycled Content Percent: | Â 38 % |
| Supplier No.: | Â HON38934NS |