



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Desk Shell Mah BSXBW2111NN is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Desk fixtures yourself to try and find the perfect replacement for you!
DeskShellMah Basyx Bw Veneer Series Bow Front Desk Shell 72W X 42W X 29H Mahogany![]()
| Catalog number: | Â 500007-917 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| For Use With: | Â To complete an "L" workstation, you must order both the desk shell and the return shell., To complete a "U" workstation, you must order all three: desk shell, bridge shell, and/or return/credenza shell. |
| Height: | Â 29 " |
| Depth: | Â 42 " |
| Width: | Â 72 " |
| Compliance, Standards: | Â Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Corner/Edge Style: | Â Solid Hardwood Beaded Edge |
| Frame Color/Finish: | Â Mahogany |
| Frame Material: | Â Hardwood Veneer |
| Global Product Type: | Â Desks-Desk Shell |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Series Name: | Â basyxâ„¢ BW Veneer Series |
| Top Color/Finish: | Â Mahogany |
| Top Material: | Â Closed Grain Hardwood Veneer |
| Top Shape: | Â Bow Front |
| Top Thickness: | Â 1" |
| Total Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Supplier No.: | Â BSXBW2111NN |