



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Desk72x36bowtpharvest HON10595CC is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Desk fixtures yourself to try and find the perfect replacement for you!
Desk 72X36 Bowtp Harvest 10500 series bow top double pedestal desk 72w x 36d x 29-1/2h harvest![]()
| Catalog number: | Â 500042-935 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Height: | Â 29 1/2 " |
| No. of Drawers: | Â 4 |
| Depth: | Â 36 " |
| Width: | Â 72 " |
| Compliance, Standards: | Â Scientific Certification Systems (SCS) Certified Indoor Advantageâ„¢, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Corner/Edge Style: | Â Square Edge |
| Drawer Types: | Â Left: Box/File, Right: Box/File |
| Frame Color/Finish: | Â Harvest |
| Frame Material: | Â Woodgrain Laminate |
| Global Product Type: | Â Desks-Double Pedestal Desk |
| No. of Pedestals: | Â 2 |
| Pedestal Type: | Â 3/4-Height, Locking |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 3 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 77 % |
| Series Name: |  HON® 10500 Series |
| Top Color/Finish: | Â Harvest |
| Top Material: | Â Thermally Fused Woodgrain Laminate |
| Top Shape: | Â Bow Front |
| Top Thickness: | Â 1 1/8" |
| Total Recycled Content Percent: | Â 80 % |
| Supplier No.: | Â HON10595CC |