



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Folder Clas Tptab Ltr Ast Bx10 SMD14025 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Labware, File Folders yourself to try and find the perfect replacement for you!
FolderClasTptabLtrAst Smead Pressboard Classification Folders Letter 6-Section Assorted 10/Box![]()
| Catalog number: | Â 500011-431 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Cover Color: | Â Assorted |
| Size: | Â Letter |
| Assortment: | Â Two Each: Dark Blue, Green, Light Blue, Red and Yellow |
| Back Cover Color(s): | Â - |
| Classification Folder Type: | Â Top Tab |
| Compliance, Standards: | Â SFI Certified |
| Cover Material(s): | Â 23 pt. Pressboard |
| Expansion: | Â 2 in |
| Fastener Capacity for Dividers: | Â 1" |
| Fastener Capacity on Inside Covers: | Â 2" |
| Global Product Type: | Â Classification Folders-Top Tab |
| Interior Divider Material: | Â 17 pt. Kraft |
| No. of Fasteners: | Â 4 |
| No. of Sections: | Â 6 |
| Tab Cut: | Â 2/5 |
| Tab Position: | Â Right of Center |
| Supplier No.: | Â SMD14025 |