



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Folder Class Lgl 25pt Yw Bx10 UNV10214 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Labware, File Folders yourself to try and find the perfect replacement for you!
FolderClassLgl25PtYw Universal Pressboard Classification Folders Legal 4-Section Yellow 10/Box![]()
| Catalog number: | Â 500011-476 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Cover Color: | Â Yellow |
| Size: | Â Legal |
| Back Cover Color(s): | Â Yellow |
| Classification Folder Type: | Â Top Tab |
| Cover Material(s): | Â 25 pt. Pressboard |
| Expansion: | Â 1 1/2 in |
| Fastener Capacity for Dividers: | Â 1" |
| Fastener Capacity on Inside Covers: | Â 2" |
| Global Product Type: | Â Classification Folders-Top Tab |
| Interior Divider Material: | Â 17 pt. Kraft |
| No. of Fasteners: | Â 4 |
| No. of Sections: | Â 4 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 30 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Tab Cut: | Â 2/5 |
| Tab Position: | Â Right of Center |
| Total Recycled Content Percent: | Â 30 % |
| Supplier No.: | Â UNV10214 |