



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Folder Cls 6sec Tp-tb Rd Bx10 SMD14003 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Labware, File Folders yourself to try and find the perfect replacement for you!
FolderCls6SecTp-TbRd Smead Top Tab Classification Folders W/2 Dividers 6-Section Red 10/Box![]()
| Catalog number: | Â 500011-511 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Cover Color: | Â Red |
| Size: | Â Letter |
| Back Cover Color(s): | Â Red |
| Classification Folder Type: | Â Top Tab |
| Compliance, Standards: | Â SFI Certified |
| Cover Material(s): | Â 14 pt. Stock |
| Expansion: | Â 2 in |
| Fastener Capacity for Dividers: | Â 1" |
| Fastener Capacity on Inside Covers: | Â 2" |
| Global Product Type: | Â Classification Folders-Top Tab |
| Interior Divider Material: | Â 18 pt. Manila |
| No. of Fasteners: | Â 6 |
| No. of Sections: | Â 6 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 10 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Tab Cut: | Â 2/5 |
| Tab Position: | Â Right of Center |
| Total Recycled Content Percent: | Â 10 % |
| Supplier No.: | Â SMD14003 |