



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Folder Psbd 8sec Lgl Err Bx10 ACC16038 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Labware, File Folders yourself to try and find the perfect replacement for you!
FolderPsbd8Sec LglErr Acco Pressboard 25-Point Classification Folder Legal 8-Section Earth Red 10/Box![]()
| Catalog number: | Â 500012-251 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Cover Color: | Â Earth Red |
| Size: | Â Legal |
| Color: | Â - |
| Back Cover Color(s): | Â Earth Red |
| Classification Folder Type: | Â Top Tab |
| Cover Material(s): | Â 25 pt. Pressboard |
| Expansion: | Â 4 in |
| Fastener Capacity for Dividers: | Â 1" |
| Fastener Capacity on Inside Covers: | Â 1" |
| Global Product Type: | Â Classification Folders-Top Tab |
| Interior Divider Material: | Â 20 pt. Kraft |
| No. of Fasteners: | Â 8 |
| No. of Sections: | Â 8 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 10 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 50 % |
| Tab Cut: | Â 2/5 |
| Tab Position: | Â Right of Center |
| Total Recycled Content Percent: | Â 60 % |
| Supplier No.: | Â ACC16038 |