



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Folder Psbd Ltr 6sec Sbl Bx10 ACC15026 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Labware, File Folders yourself to try and find the perfect replacement for you!
FolderPsbdLtr6SecSbl Acco Pressboard 25-Point Classification Folders Letter 6-Section Sky Blue 10/Box![]()
| Catalog number: | Â 500012-273 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Cover Color: | Â Sky Blue |
| Size: | Â Letter |
| Color: | Â - |
| Back Cover Color(s): | Â Sky Blue |
| Classification Folder Type: | Â Top Tab |
| Cover Material(s): | Â 25 pt. Pressboard |
| Expansion: | Â 3 in |
| Fastener Capacity for Dividers: | Â 1" |
| Fastener Capacity on Inside Covers: | Â 1" |
| Global Product Type: | Â Classification Folders-Top Tab |
| Interior Divider Material: | Â 20 pt. Kraft |
| No. of Fasteners: | Â 6 |
| No. of Sections: | Â 6 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 10 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 50 % |
| Tab Cut: | Â 2/5 |
| Tab Position: | Â Right of Center |
| Total Recycled Content Percent: | Â 60 % |
| Supplier No.: | Â ACC15026 |