



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Mat Anti-ftg 3x5 Yel Brdr CWNCD0035YB has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rubber or vinyl mats yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Mat Anti-ftg 3x5 Yel Brdr CWNCD0035YB
MatAnti-Ftg3X5Yel Brdr Crown Industrial Deck Plate Antifatigue Mat Vinyl 36 X 60 Black/Yellow Border![]()
Specifications for United Stationers Mat Anti-ftg 3x5 Yel Brdr CWNCD0035YB:
| Catalog number: | 500017-110 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Shape: | Rectangular |
| Application: | Indoor, Industrial |
| Length: | 60 " |
| Material: | Vinyl |
| Thickness: | 0.563 in |
| Width: | 36 " |
| Color: | Black/Yellow Border |
| Backing Material: | PVC Foam Cushion |
| Global Product Type: | Mats-Anti-Fatigue Mat |
| Mat Type: | Anti-Fatigue Mat |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 28 % |
| Supplier No.: | CWNCD0035YB |
Package Contents:
- United Stationers Mat Anti-ftg 3x5 Yel Brdr CWNCD0035YB / 500017-110
