



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Mat Eco-step 3x10 Mnbl CWNET0310MB has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rubber or vinyl mats yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Mat Eco-step 3x10 Mnbl CWNET0310MB
MatEco-Step3X10Mnbl Crown Ecostep Mat 3 X 10 Midnight Blue![]()
Specifications for United Stationers Mat Eco-step 3x10 Mnbl CWNET0310MB:
| Catalog number: | 500017-149 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Shape: | Rectangular |
| Application: | Indoor |
| Length: | 120 " |
| Material: | P.E.T. Polyester |
| Thickness: | 0.313 in |
| Width: | 36 " |
| Color: | Midnight Blue |
| Backing Material: | Vinyl/Natural Organic Resin Blend |
| Global Product Type: | Mats-Wiper Mat |
| Lip Size (W x L): | No Lip |
| Mat Type: | Wiper Mat |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 100 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Supplier No.: | CWNET0310MB |
Package Contents:
- United Stationers Mat Eco-step 3x10 Mnbl CWNET0310MB / 500017-149
