



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Mat Ecoplus 3x5 Mnbl CWNECR035MB has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rubber or vinyl mats yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Mat Ecoplus 3x5 Mnbl CWNECR035MB
MatEcoplus+3X5Mnbl Crown Ecoplus Mat 3 X 5 Midnight Blue![]()
Specifications for United Stationers Mat Ecoplus 3x5 Mnbl CWNECR035MB:
| Catalog number: | 500017-145 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Shape: | Rectangular |
| Application: | Indoor |
| Length: | 59 " |
| Material: | P.E.T. Polyester |
| Thickness: | 0.375 in |
| Width: | 35 " |
| Color: | Midnight Blue |
| Backing Material: | Nitrile Rubber |
| Backing Type: | Non-Skid |
| Global Product Type: | Mats-Wiper Mat |
| Lip Size (W x L): | No Lip |
| Mat Type: | Wiper Mat |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 100 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Supplier No.: | CWNECR035MB |
Package Contents:
- United Stationers Mat Ecoplus 3x5 Mnbl CWNECR035MB / 500017-145
