



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Matrecyc48x51clr FLRECO4851EP has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rubber or vinyl mats yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Matrecyc48x51clr FLRECO4851EP
Ecotex Revolutionmat Recycled Chair Mat 48 X 51 Slightly Tinted![]()
Specifications for United Stationers Matrecyc48x51clr FLRECO4851EP:
| Catalog number: | 500042-736 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Shape: | Rectangular |
| Style: | Utility |
| Application: | Hard Floor |
| Length: | 48 " |
| Thickness: | 0.060 in |
| Width: | 51 " |
| Color: | Slightly Tinted |
| Backing Type: | Smooth |
| Global Product Type: | Mats-Chair Mat |
| Lip Size (W x L): | No Lip |
| Mat Type: | Chair Mat |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 100 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Surface: | Hard Floor |
| Total Recycled Content Percent: | 100 % |
| Supplier No.: | FLRECO4851EP |
Package Contents:
- United Stationers Matrecyc48x51clr FLRECO4851EP / 500042-736
