



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Matwaterguard 4x6br MLLWG040614 has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rubber or vinyl mats yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Matwaterguard 4x6br MLLWG040614
Waterguard Wiper Scraper Indoor Mat 48 X 72 Brown![]()
Specifications for United Stationers Matwaterguard 4x6br MLLWG040614:
| Catalog number: | 500043-573 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Application: | Indoor |
| Length: | 72 " |
| Material: | Polypropylene |
| Thickness: | 0.250 in |
| Width: | 48 " |
| Color: | Brown |
| Backing Material: | Rubber® |
| Backing Type: | Cleated |
| Compliance, Standards: | NFSI Certified |
| Global Product Type: | Mats-Wiper Mat |
| Mat Type: | Wiper Mat |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Total Recycled Content Percent: | 0 % |
| Supplier No.: | MLLWG040614 |
Package Contents:
- United Stationers Matwaterguard 4x6br MLLWG040614 / 500043-573
