



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Peninsula 72x27 Chy/slt BSHWC57471 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Desk fixtures yourself to try and find the perfect replacement for you!
Peninsula72X27Chy/Slt Bush Series A Peninsula 71-1/4W X 26-7/8D X 29-7/8H Natural Cherry/Slate Gray![]()
| Catalog number: | Â 500021-182 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| For Use With: |  Bush® Series A Workstation Desk and Corner Connector |
| Height: | Â 29 7/8 " |
| Width: | Â 71 1/4 " |
| Compliance, Standards: | Â Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Corner/Edge Style: | Â PVC Protective Edge |
| Frame Color/Finish: | Â Slate Gray |
| Frame Material: | Â Laminate |
| Global Product Type: | Â Peninsulas |
| Maximum Depth: | Â 26 7/8" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Series Name: |  Bush® Series A |
| Top Color/Finish: | Â Natural Cherry |
| Top Material: | Â Melamine |
| Top Thickness: | Â 1" |
| Total Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Supplier No.: | Â BSHWC57471 |