



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Return Left Bbc HON11516LABHH is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Desk fixtures yourself to try and find the perfect replacement for you!
ReturnLeftBbc Hon Valido 11500 Series Return Left 48W X 24D X 29-1/2H Bourbon Cherry![]()
| Catalog number: | Â 500023-756 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| For Use With: |  HON® Valido® 11500 Series Single Pedestal Desks and Center Drawer |
| Height: | Â 29 1/2 " |
| No. of Drawers: | Â 2 |
| Width: | Â 48 " |
| Compliance, Standards: | Â Scientific Certification Systems (SCS) Certified Indoor Advantageâ„¢, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Corner/Edge Style: | Â Ribbon Edge |
| Disclaimer Statement(s): | Â Desk and Return sold and shipped separately"ORDER BOTH. Use with Single Pedestal Desk to form an "L" workstation. |
| Drawer Types: | Â Left: Box/File |
| Frame Color/Finish: | Â Bourbon Cherry |
| Frame Material: | Â Woodgrain Laminate |
| Global Product Type: | Â Returns |
| Maximum Depth: | Â 24" |
| No. of Pedestals: | Â 1 |
| Pedestal Type: | Â 3/4-Height, Left, Locking |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 3 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 77 % |
| Series Name: |  HON® Valido® 11500 Series |
| Top Color/Finish: | Â Bourbon Cherry |
| Top Material: | Â High-Pressure Laminate |
| Top Thickness: | Â 1 1/2" |
| Total Recycled Content Percent: | Â 80 % |
| Supplier No.: | Â HON11516LABHH |