



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Return48 Harvest HON38216LCL is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Desk fixtures yourself to try and find the perfect replacement for you!
Return 48In Harvest 38000 Series flush return right 48w x 24d x 29-1/2h light gray/light gray![]()
| Catalog number: | Â 500043-026 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| For Use With: |  HON® 38000 Series Corner Unit, Single Pedestal Desk or "L" Workstation Desk |
| Height: | Â 29 1/2 " |
| No. of Drawers: | Â 2 |
| Width: | Â 48 " |
| Compliance, Standards: | Â Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Corner/Edge Style: | Â Radius Edge |
| Disclaimer Statement(s): | Â Attach to Single Pedestal Desk or "L" Workstation Desk to create an "L" workstation., Not freestanding. Attach to Corner Unit to create a corner workstation. |
| Drawer Types: | Â Box/File |
| Frame Color/Finish: | Â Putty |
| Frame Material: | Â Metal |
| Global Product Type: | Â Returns |
| Maximum Depth: | Â 24" |
| No. of Pedestals: | Â 1 |
| Pedestal Type: | Â 3/4-Height, Locking, Left |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 17 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 30 % |
| Series Name: |  HON® 38000 Series |
| Top Color/Finish: | Â Harvest |
| Top Material: | Â Steel-Reinforced High-Pressure Laminate |
| Total Recycled Content Percent: | Â 47 % |
| Supplier No.: | Â HON38216LCL |