



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Returnrt42whv HON105817RCC is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Desk fixtures yourself to try and find the perfect replacement for you!
Return Rt 42W Hv 10500 Series curved return right 42w x 18-24d x 29-1/2h harvest![]()
| Catalog number: | Â 500042-928 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| For Use With: |  HON® 10500 Series Curved Corner Workstation HON105810DD |
| Height: | Â 29 1/2 " |
| No. of Drawers: | Â 2 |
| Width: | Â 42 " |
| Compliance, Standards: | Â Scientific Certification Systems (SCS) Certified Indoor Advantageâ„¢, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Corner/Edge Style: | Â Square Edge |
| Disclaimer Statement(s): | Â Use with Curved Corner Workstation only. Not freestanding. |
| Drawer Types: | Â Right: Box/File |
| Frame Color/Finish: | Â Harvest |
| Frame Material: | Â Woodgrain Laminate |
| Global Product Type: | Â Returns |
| Maximum Depth: | Â 24" |
| Minimum Depth: | Â 18" |
| No. of Pedestals: | Â 1 |
| Pedestal Type: | Â 3/4-Height, Locking, Right |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 3 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 77 % |
| Series Name: |  HON® 10500 Series |
| Top Color/Finish: | Â Harvest |
| Top Material: | Â Thermally Fused Woodgrain Laminate |
| Top Thickness: | Â 1 1/8" |
| Total Recycled Content Percent: | Â 80 % |
| Supplier No.: | Â HON105817RCC |