



Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
United Stationers Scale Physician 700lbs We MIIMPH07SP1W has been discontinued by United Stationers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Labware, Field medical or laboratory medical equipment kits or related products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Scale Physician 700lbs We MIIMPH07SP1W
ScalePhysician700LbsWe Medline Medline Classic Mechanical Beam Scale 500Lb Capacity 13-3/4 X 14-1/4 Platform![]()
Specifications for United Stationers Scale Physician 700lbs We MIIMPH07SP1W:
| Catalog number: | 500024-391 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Weight Capacity: | 500 lb |
| Increments: | 4 oz |
| Platform Size: | 3 1/4 x 13 1/4 x 14 1/4 |
| Color: | White |
| Electronic/Mechanical: | Mechanical |
| Global Product Type: | Scales-Beam |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Scale Type: | Beam |
| Total Recycled Content Percent: | 0 % |
| Weight Units: | Pounds |
| Supplier No.: | MIIMPH07SP1W |
Package Contents:
- United Stationers Scale Physician 700lbs We MIIMPH07SP1W / 500024-391























