



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Shelving Wirestart48x18bk ALESW504818BL is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Shelving - Storage yourself to try and find the perfect replacement for you!
ShelvingWirestart48X18Bk Alera Industrial Wire Shelving Starter Kit 4 Shelves 48W X 18D X 72H Black![]()
| Catalog number: | 500024-811 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| No. of Shelves: | 4 |
| Height: | 72 " |
| Depth: | 18 " |
| Material: | Steel |
| Width: | 48 " |
| Color: | Black |
| Adjustability: | Shelves Adjust In 1" Increments |
| Compliance, Standards: | GREENGUARD Children & Schools Certified, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards, NSF Registered |
| Global Product Type: | Shelving Units/Bookcases-Shelving Units |
| Material Features: | Powder Coated Epoxy |
| Overall Unit Weight Capacity: | 5000 lbs. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Shelf Capacity (Weight): | 1250 lbs. |
| Total Recycled Content Percent: | 0 % |
| Supplier No.: | ALESW504818BL |