



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Shelvingindust24x48gy SAF6255 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Shelving - Storage yourself to try and find the perfect replacement for you!
Industrial Steel Shelving 6 shelves 48w x 24d dark gray![]()
| Catalog number: | 500044-216 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| For Use With: | When creating a 48w x 24d x 85h steel shelving unit, you must order the Shelves: SAF-6255 and the Post Kit: SAF-6256 |
| No. of Shelves: | 6 |
| Depth: | 24 " |
| Material: | Steel |
| Width: | 48 " |
| Color: | Dark Gray |
| Adjustability: | 6 Adjustable Shelves, Shelves Adjust In 1" Increments |
| Compliance, Standards: | GREENGUARD Indoor Air Quality Certified® |
| Disclaimer Statement(s): | Shelves and Post Kit sold and shipped separately"Both are required for assembly"ORDER BOTH. |
| Global Product Type: | Shelving Units/Bookcases-Shelving Units |
| Material Features: | Powder Coated |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Shelf Capacity (Weight): | 725 lbs. |
| Shelving Features: | Compression Clips |
| Total Recycled Content Percent: | 0 % |
| Supplier No.: | SAF6255 |