



Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately United Stationers Stool Economy Lab Bk SAF3434BL is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Furniture project administration or management yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for United Stationers Stool Economy Lab Bk SAF3434BL
StoolEconomy LabBk Safco Height Adjustable Lab Stool 13-1/2 Dia. X 21H Black![]()
Specifications for United Stationers Stool Economy Lab Bk SAF3434BL:
| Catalog number: | 500025-795 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| Base/Leg Type: | 5-Star |
| Caster/Glide/Wheel Type: | Swivel Casters |
| Caster/Wheel Size: | 2" |
| Disclaimer Statement(s): | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Features and Functions: | 360° Swivel, Pneumatic Seat Height Adjustment |
| Global Product Type: | Chairs/Stools-Stools with Casters |
| Overall Height Maximum: | 21" |
| Overall Height Minimum: | 16" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0 % |
| Seat Diameter: | 13 1/2" |
| Seat Height Maximum: | 21" |
| Seat Height Minimum: | 16" |
| Seat Material(s): | Vinyl Padded Seat |
| Total Recycled Content Percent: | 0 % |
| Weight Capacity (text): | Supports up to 250 lbs. |
| Supplier No.: | SAF3434BL |
Package Contents:
- United Stationers Stool Economy Lab Bk SAF3434BL / 500025-795






