



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Storage Stack On Bbc HON11534AXHH is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Shelving - Storage yourself to try and find the perfect replacement for you!
StorageStack OnBbc Hon 11500 Valido Stack-On Storage Unit 72W X 14-5/8D X 37-1/8H Bourbon Cherry![]()
| Catalog number: | 500025-914 |
| Type: | TIER 2 PRODUCTS |
| For Use With: | 11500 Series Valido® Computer Credenza, 11500 Series Valido® Kneespace Credenza |
| Height: | 37 1/8 " |
| No. of Doors: | 4 |
| Depth: | 14 5/8 " |
| Material: | Thermally Fused Laminate Over 1-1/2" Thick Solid Core High-Density Particleboard |
| Width: | 72 " |
| Color: | Bourbon Cherry |
| Compliance, Standards: | Scientific Certification Systems (SCS) Certified Indoor Advantage™, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards |
| Corner/Edge Style: | Ribbon Edge |
| Door Type/Features: | Hinged |
| Global Product Type: | Hutches |
| Material Features: | Abrasion Resistant, Stain Resistant |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 3 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 77 % |
| Series Name: | HON® Valido® 11500 Series |
| Total Recycled Content Percent: | 80 % |
| Supplier No.: | HON11534AXHH |