



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Surge 10 Outlet Sr TRPTLP1008TEL is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Surge Protectors & Backup yourself to try and find the perfect replacement for you!
Surge10 Outlet Sr Tripp Lite Protect It! Surge Suppressor 10 Outlet 8Ft Cord W Tel/Dsl 2395 Joules![]()
| Catalog number: | Â 500026-023 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Response Time: | Â 1 ns |
| Cord Length: | Â 8 ' |
| No. of Outlets: | Â 10 |
| Height: | Â 11.6 " |
| Depth: | Â 1.90 " |
| Width: | Â 5 " |
| Color: | Â Black, Metallic Silver |
| Compliance, Standards: | Â FCC Certified, UL/cUL Listed |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty: | Â $150,000 Limited |
| Diagnostics/Alarm/Status Light: | Â LED |
| Global Product Type: | Â Surge Protectors |
| Housing Material: | Â Plastic |
| Jacks: | Â RJ11 |
| Lines: | Â 1 |
| Multimedia Protection: | Â Tel/Modem |
| Noise Protection: | Â Up to 40 dB EMI/RFI Noise Filtration |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Protection Type: | Â Fax, Modem, Phone, Power |
| Total Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Supplier No.: | Â TRPTLP1008TEL |