



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Surge 6 Outlet 6 Ft Cd Bk TRPTLP606B is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Surge Protectors & Backup yourself to try and find the perfect replacement for you!
Surge6 Outlet6 Ft CdBk Tripp Lite Surge Suppressor 6 Outlets 6Ft Cord 750 Joules Black![]()
| Catalog number: | Â 500026-041 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Response Time: | Â 1 ns |
| Cord Length: | Â 6 ' |
| No. of Outlets: | Â 6 |
| Height: | Â 10 1/2 ", 1 1/2 " |
| Depth: | Â 1 1/2 " |
| Width: | Â 1 1/2 ", 10 1/2 " |
| Color: | Â Black |
| Compliance, Standards: | Â cUL Listed, IEEE 587 Category A & B Approved, RoHS Compliant, UL Listed |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty: | Â Lifetime $20,000 |
| Diagnostics/Alarm/Status Light: | Â Illuminated Power Switch, LED |
| Global Product Type: | Â Surge Protectors |
| Housing Material: | Â Plastic |
| Jacks: | Â - |
| Joules Of Surge Protection: | Â 720 J |
| Lines: | Â - |
| Multimedia Protection: | Â - |
| Noise Protection: | Â EMI/RFI Noise Filtration |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Protection Type: | Â Power |
| Total Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Supplier No.: | Â TRPTLP606B |