



Tap Tap to Zoom
Unfortunately United Stationers Surge 7-outlet KMW62662 is not listed by LabPlanet.You can also explore other items in the Surge Protectors & Backup yourself to try and find the perfect replacement for you!
Surge 7-Outlet Kensington Guardian Premium Surge Protector 7 Outlets 6Ft Cord![]()
| Catalog number: | Â 500026-019 |
| Type: | Â TIER 2 PRODUCTS |
| Response Time: | Â 1 ns |
| Cord Length: | Â 6 ' |
| No. of Outlets: | Â 7 |
| Height: | Â 1 " |
| Depth: | Â 11 1/2 " |
| Width: | Â 2 " |
| Color: | Â Gray |
| Compliance, Standards: | Â CSA Approved, Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards, UL Listed |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty: | Â $10,000 Limited |
| Global Product Type: | Â Surge Protectors |
| Housing Material: | Â ABS Plastic |
| Joules Of Surge Protection: | Â 312 J |
| Noise Protection: | Â Up to 20 dB |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Protection Type: | Â Power |
| Total Recycled Content Percent: | Â 0 % |
| Supplier No.: | Â KMW62662 |